3rd-4th Grade

 1st hour

Creatables with Jessica Moore

Want to get creative while learning new crafting skills? Yes?! Then this class is for you. We’ll work on lots of different craft projects, sewing, jewel, paper, etc. This is a fun class, but does require good listening skills. Ain’t nobody got time for getting hurt!! $20
or

Axiom with Erin Simms & Robin Meadows

Axiom explores Godly character traits through hands-on unit study to thoroughly learn how to apply these vital traits in life. We dig into & memorize scripture, we have deep interactive discussions, we do science experiments, learn about history, and much more! $5 class fee per semester

 

2nd hour

Loco for Literature! With Marcie Smith

In this Five in a Row style class, we will read great books together and then see what crazy adventures they lead us on. We will learn about grammar and vocabulary as well as history, science, and geography. We’ll also pursue art, music, and foreign cultures. Wherever the books lead, we’ll follow. We will use FIAR titles as well as others. (Note: If your child took my Springboard Storytime class for 1/2 grade in the 2016-2017 school year, this class will be similar but not identical. We will use the same format but not the same books as we did in that class.)

Cost $12

or

Galloping the Globe with Regan Nix and Sonja Forth

Word searches, mazes, maps and more…clues, puzzles, and animals galore! What an enchanting way to learn geography – a unit study/discovery using the resource book Galloping The Globe.

The lessons are designed to engage the children’s hearts and minds through variety and interaction. $20

3rd hour:

Flying Creatures- Apologia Zoology 1 with Dea Susd

In this God-honoring study of birds, your child learns about the glorious design and characteristics of flying creatures, including physical characteristics, nesting habits, flight patterns, and more! Your children will learn how to attract various bird species to your yard and identify them by looking at their special physical characteristics, diverse nests, and interesting domestic practices. And I’m sure to have a few fun surprises!  Every student needs the Flying Creatures text book. The journal is optional at this time. I might change this closer to start. $25 per student
or

Nutrition 101: Choose Life! with Jenny Harth

This is an in-depth study of how we eat, what we eat, how the body works and how foods affect the body. We will look at all of these, learn what to look for when grocery shopping and selecting produce, participate in discussion questions and activities and make some yummy, nutritious recipes!

Class Fee – $40

Advertisements
Advertisements
%d bloggers like this: